resim
SİZCE KERAMET KİMDE ?

SİZCE KERAMET KİMDE ?

HALUK BOZDOĞAN SON KAVŞAKTA

HALUK BOZDOĞAN SON KAVŞAKTA

HALUK BOZDOĞAN MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN KENDİSİNE YAPILAN İHANETİ KARŞILIKSIZ BIRAKMADI

HALUK BOZDOĞAN MECLİS ÜYELERİ TARAFINDAN KENDİSİNE YAPILAN İHANETİ KARŞILIKSIZ BIRAKMADI

BOZDOĞAN PAPANIN YAPTIĞINI YAPAMADI

BOZDOĞAN PAPANIN YAPTIĞINI YAPAMADI

TARSUS BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ SİYASETE SOYUNDU

TARSUS BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ SİYASETE SOYUNDU

Bakan Albayrak müjdeyi verdi!
Bakan Albayrak müjdeyi verdi!

Bakan Albayrak müjdeyi verdi! Kredi faizleri yüzde 9’a düşürüldü                                                                                           Hazine ve […]

Bakan Albayrak müjdeyi verdi! Kredi faizleri yüzde 9’a düşürüldü                                                                                           Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “2019 yılının son çeyreğinde yüzde 5’lik büyüme patikasına ulaşacağımızı öncü rakamlar gösteriyor. Kamu bankaları esnaf ve tarımsal kredi faizlerini yüzde 12’den 9’a düşürdü” dedi

Bakan Albayrak müjdeyi verdi! Kredi faizleri yüzde 9'a düşürüldü
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye İçin Değişim Başlıyor” programları kapsamında  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Çanakkale İş Dünyası  Buluşması”nda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Çanakkale’nin ülkenin göz bebeği olduğunu belirten Albayrak, bu  nedenle 2020 yılının ilk iş dünyası toplantısını bu şehirde yapmak istediklerini  söyledi.
Büyük ve güçlü Türkiye ideali için şehir şehir dolaştıklarını,  insanlarla bir araya geldiklerini, çözüm üretme noktasında gerekli stratejileri  hayata geçirdiklerini dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:
“Çünkü Türkiye’nin en önemli hedefi üretim. Özellikle her şehrimizin  katma değerli üretimi ne kadar artarsa Türkiye ekonomisi de o kadar büyüyecek.  Yepyeni bir yıla girerken yepyeni hedeflerle dünden çok daha umutlu bir şekilde  giriyoruz. Çok daha umutluyuz çünkü 2019 yılı gelişmekte olan bir ülkenin,  altından çok kolay kolay kalkamayacağı sınamalardan, saldırılardan, ataklardan  ülkemizin başarıyla çıktığı, bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiği,  koordinasyonunu, kapasitesini daha da artırdığı birçok farklı alanlardaki  kırılganlıklarını giderdiği bir yıl oldu bizim için. Umutluyuz çünkü ülkemizin  potansiyelini biliyoruz. Ülkemiz omuz omuza, kol kola verdiğinde hangi engellerin  altından kalktığını çok iyi biliyoruz.”
 “Türkiye 6 yıldır çok yoğun bir mücadele verdi”
 Albayrak, Türkiye’nin özellikle son 6 yılda zor bir süreç geçirdiğini  ifade etti. Bu dönemde yaşanan önemli gelişmelere değinen Albayrak, şunları  söyledi: “2013 Gezi’den bu yana kadar bir hatırlayalım, arada unutuyoruz çünkü.  2013 mayıs, haziran ayından beri Türkiye 6 yıldır çok yoğun bir mücadele verdi ve  elhamdülillah 2019 yılıyla birlikte bu geçtiğimiz 6 yıllık süreci artık geride  bırakıyoruz. Tüm bu zorlukları daha güçlü kazanımlarla artık geride bırakıyoruz.  Yaşadığımız süreçlerden dersler çıkararak, kazanımlarımızı koruyarak, çok daha  fazla çalışarak, sanayicimizle, çiftçilerimizle, KOBİ’lerimizle, üreticilerimizle  çok daha fazla dayanışma içinde büyük ve güçlü Türkiye idealini inşallah hep  birlikte başaracağız.
 2019 Türkiye için küçülme senaryolarının çokça gündeme getirildiği bir  yıl oldu. Hamdolsun ülkemiz ortaya koyduğu bu mücadeleyle tüm bu yorumların  hepsini boşa çıkardı. Başta uluslararası finans kuruluşları olmak üzere hemen  hemen herkesin Türkiye ile ilgili beklentileri son 3-4 aydır pozitif yönde  güncellenerek değişmeye başladı. Önümüzde yeni bir yol var. Nasıl ki o senaryolar  güncellenip hepsi pozitife döndüyse bu önümüzdeki yıl da özellikle tarihin en  büyük spekülatif saldırılarının artık geride kaldığı, ‘kontrol altına alınamaz.’  denilen bir enflasyonun yıl sonu hedeflerinin de tutturularak geride bırakıldığı  bir yıl olarak tarihe geçecek. Nasıl ki izlediğimiz bu politikalar sonucunda,  işte ne diyorlardı, ‘Faizler düşerse kur fırlar, aman faizleri düşürmeyin.’ Biz  de diyoruz ki faizlerin düşmesi lazım ki reel sektör maliyetleri düşsün. Sonuç,  elhamdülillah yüzde 12, bin 200 baz puan, yarı yarıya faizlerin düştüğünü gördük.  Aynı şekilde tüm göstergelerde 2020 yılının çok daha iyi olacağı, katma değerli  üretim, ihracata ve istihdama dayalı tüm bu modellerin güncellenmesiyle büyümenin  çok daha iyi olacağı bir yıl bizi bekliyor.”
“Reel sektörde toparlanma devam ediyor”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün “Finansal İstikrar  ve Kalkınma Komitesi” toplantısını gerçekleştirdiklerini anımsattı. Toplantıda, hedeflerinde geldikleri noktayı değerlendirdiklerini dile  getiren Albayrak, “2020 yılının öncelikli stratejilerini ve politikalarını  konuştuk. Orada tüm paydaşlarla toplantı süreci içinde paylaştım. 2020 yılı reel  sektör açısından çok önemli bir yıl olacak. 2020 yılı, 2019’un ikinci yarısına  girerken açıkladığımız ivme yılı olacak. Yani biz özellikle ‘ivme’ koyduk.  ‘İleri’, ‘verimli’ ve ‘milli endüstri’ dediğimiz İVME Paketi’ni 2019 yılında  başlattığımız noktada 2020 yılı bu anlamda çok önemli bir yıl olacak. ‘Bizim  büyüme politikamız da kaynak kullanma politikamız da bankacılık sektörü.’ dedik.  Artık bundan sonra bankacılık sektörünün bu ivme ile uyumlu bir kredi büyümesi  artık bankacılık sektörünün ana çıtası olacak.” diye konuştu.
 Albayrak, reel sektörün yolunu, gelişmelerini yakından takip  ettiklerini belirtti. Talepler kapsamında, yerinde yaptıkları tespitleri hayata geçirmek  için çözümleri devreye almayı sürdürdüklerini söyleyen Albayrak, şunları  kaydetti: “Elhamdülillah yılın son öncü rakamları, hedeflediğimiz tüm bu  noktalarda inşallah yakalayacağımız hedeflerimizi hatta daha da geçeceğimizi  gösteriyor. Özellikle talepte reel sektör noktasında baktığımızda etkili şekilde  toparlanma devam ediyor. Ham madde alımları, ara malı, ekipman ağırlıklı ithalat,  tüm bu ihracat ve ithalat noktasındaki ticaret noktasında ciddi artışlar gördük.  Aralık ayında özellikle ithalattaki ciddi artışın ara malı ve ham madde  ithalatında yani hem yatırım kaleminde hem de üretim noktasında tüm bu üretim  artışları ertelenen yatırımların devreye alınmasıyla istihdamda da canlanmayı,  tüm bu katkıyı, eylül ayından sonra ekim, kasım ve aralık ayında güçlü bir  şekilde ortaya koyuyor.”
Mevsimsellikten arındırılmış güven endekslerinin, 4’üncü çeyrekte  3’üncü çeyreğe göre yüzde 6,8 artarak 106,3 seviyesine yükseldiğini belirten  Albayrak, bu verinin aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 108,7  seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.Albayrak, mevsimsellikten arındırılmış ekonomik güven endeksinin  3’üncü çeyrekte yüzde 84,6 iken 4’üncü çeyrekte 91,6 seviyesinde gerçekleştiğine  dikkati çekerek, “Söz konusu endeks, aralık ayı itibarıyla 93,8 seviyesinde  gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış sektörel güven endeksinin alt  kalemlerine, hizmet, perakende ve inşaat sektörüne baktığımızda, hepsinde  artışlar yukarı yönlü devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
“Gelecek 3 yıl için öngördüğümüz, yüzde 5 büyüme”
  Kapasite kullanım oranlarındaki artışın da devam ettiğini dile getiren  Albayrak, şunları kaydetti:  “Gelecek 3 yıl için öngördüğümüz, yüzde 5 büyüme. Yüzde 5 büyüme,  Türkiye’nin baz büyümesi. Yani Türkiye, doğal mecrada yüzde 5 büyüme kapasitesine  sahip ve bunu asgari surette her daim gerçekleştirebilecek kapasitede. Bu noktada  baktığımızda, 2020-2022 dönemi olarak açıkladığımız 3 yıllık Orta Vadeli Yeni  Ekonomi Programı’nda, bu potansiyeli inşallah çok rahat gerçekleştireceğimize  inanıyoruz. Bu istikamette 2020 yılına gelmeden öncü rakamlar, önümüzdeki  dönemdeki tüm bu finansal koşulların daha da iyileşmesi, finansal oynaklıkların  ve belirsizliklerin azalması, enflasyondaki kazanımların devam etmesi, tüketici  ve yatırımcı güvenindeki toparlanmanın etkisiyle çok rahat bir şekilde inşallah  bu süreci gerçekleştireceğiz. Öncü rakamlar, 2020 yılına gelmeden 2019’un son  çeyreğinde, yüzde 5’lik büyüme patikasına ulaşacağımızı ortaya koyuyor.
 Tüm bu ekonomideki olumlu gelişmeler, istihdama da olumlu yönde  yansıyacak ve istihdamdaki gelişmeler de eylül, ekim ayında daha da pozitif bir  şekilde devam ediyor. Ekonomideki gerek canlanma gerekse almakta olduğumuz  tedbirlerin istihdam üzerindeki artışı, işsizliği de kademeli olarak düşürmeye  başladığını ve 3 yıllık yeni ekonomi programındaki hedeflediğimiz asgari 3  puanlık iyileşmeye de yansıyacağını görüyoruz.”
 “Yüzde 6’lık faizin yüzde 0 ila 4,5 aralığına gerileyeceği” müjdesi
 Reel sektörün her dönem gündeminde olan sorunların çözümü için tüm  paydaş ve sektörlerle görüştüklerini aktaran Albayrak, tarımsal üretime  verdikleri çok önemli desteklere devam edeceklerini bildirdi. Bakan Albayrak, en son sıfır konutlarda faiz oranlarını 0,99’dan  0,79’a çektiklerini, bunun inşaat sektörü ve yan sanayi endüstrisini çok önemli  etkileyeceğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İnşallah bugün de tarım ve turizm şehri Çanakkale’de güzel bir  bilgiyi, müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Malumunuz kamu bankalarımız, esnaf  kredileriyle tarımsal kredi faizlerini artık yeni yıl itibarıyla yıllık yüzde  12’den yüzde 9’a düşürdü. Bu şu demek halihazırda tarımsal kredilerdeki yüzde 25  ila yüzde 100 oranındaki Hazinemiz tarafından faiz sübvansiyonu uygulandığından  dolayı bu oran ortalama yüzde 5’in altına düşecek. Yüzde 6-7’ler değil artık  yüzde 5, yüzde 4,5 hatta 0’a kadar inecek durumda. Özellikle tarımsal kredilerde  yüzde 6’lık faizin de yüzde 0 ile 4,5 aralığına gerileyeceğini buradan müjdelemek  istiyorum. Bu faiz düşüşüyle birlikte tarımsal üretimde maliyetleri daha da aşağı  çekecek bu adımı atmış oluyoruz. Malumunuz 2018 yılında Ziraat Bankası  aracılığıyla 47,3 milyar liralık Hazine faiz sübvansiyonlu olmak üzere çiftçimize  58,7 milyar liralık finansman sağlamıştık. Bu rakam, 2019 sonu itibarıyla 64,5  milyar liraya ulaştı. Bu kredi tutarının 52,3 milyar liralık kısmına faiz  sübvansiyonu sağladık. Tüm bu desteklerin faiz indirimlerinin çiftçiye üreticiye  hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 Mobilya sektöründe KDV indirimi
 Albayrak, İVME Paketi içinde seracılık noktasında finansman paketi  kapsamında, haziran ayından bugüne kadar 33 bin 12 çiftçiye 2,6 milyar liralık  kredi limiti tahsis edildiğini açıkladı. Bunun tamamının kullandırıldığını söyleyen Albayrak, “Gerek genel  tarım gerek seracılık noktasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerek  çiftçi gerek KOBİ ve esnafın yanında olmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesini  yaptı. Çanakkale’de tarım ve sanayi yanında önemli oranda mobilyacılık  sektörünün de öne çıktığını aktaran Albayrak, Kayseri‘de geçen hafta  mobilyacıların bir talepte bulunduğunu hatırlattı.
 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı: “Mobilya sektörünün ciddi oranda bir ‘Mobilyada KDV’yi yüzde 18  indirelim’ yönünde bir talebi olmuştu. O ziyaret sonrası Gelir İdaresi  Başkanımız, tüm sektör, mobilyacılarımız büyük bir beklenti içinde güzel bir adım  bekliyordu bizden. Bu manada çalışmalarımız, Gelir İdaresi Başkanımız, tüm ekip,  çalışmaların sonunda bir noktaya geldik. Bugün ben buradan mobilyacılık sektörü  için güzel bir haber olan mobilyadaki KDV’yi yüzden 18’den yüzde 8’e  düşürdüğümüzün haberini paylaşmak istiyorum.  Kayseri’de söyledim. İhracatta da  aynı şekilde oranda artış hedefi koymamız lazım. Hem iç piyasaya bu maliyetler  yansıyacak hem de inşallah ihracatı da bu manada üretimi de istihdamı da  artıracağımızın sözünü Kayseri’de vermişlerdi. İnşallah bu güzel adımın  mobilyacılık sektörümüze, ekonomimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 Programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi  Serdar Üstünsalih, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Ziraat Bankası Genel  Müdürü Hüseyin Aydın, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Çanakkale Ticaret ve  Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, banka  müdürleri ve iş insanları katıldı.
  • Yorumla
izmir vip escort - izmit vip escort - bursa vip escort - ankara vip escort - eskisehir vip escort - alanya vip escort - antalya vip escort - mersin vip escort - bodrum escorts - gaziantep vip escort - kayseri vip escort - konya vip escort - beylikduzu vip escort - vip escort - sex hikayeleri - seks hikayeleri - hd porno - porno
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
youtube mp3 - film izle - evden eve nakliyat -